O nás

1-MARI6553 kopie

Kto stojí za značkou JANKIV SIBLINGS?

Sme súrodenci  Karolína a Michal a pochádzame z Prešova.  Asi sme v mladosti toľkokrát písali trest v znení „k sestre/bratovi sa správam slušne a úctivo“,  až sa z nás stala zohratá dvojica.

Ako to začalo?

Jednoducho sme zastali na jednom mieste a neboli sme šťastní. Potrebovali sme sa rozhodnúť pre ďalšiu etapu v živote. Túžili sme sa odlišovať a robiť niečo iné ako ostatní. Keďže obaja inklinujeme k móde a odevom, zaujíma a fascinuje nás celý výrobný proces odevu od začiatku až po výsledok,  rozhodnutie spoločného podnikania v tomto odvetví bolo pre nás jasnou voľbou.

Začali sme študovať na Technickej univerzite v Liberci - odbor Výroba odevov a manažment obchodu s odevmi. No už po krátkom čase sme zistili, že to nie je to, čo hľadáme. Mali sme plány rozbehnúť vlastnú značku, naučiť sa šiť. Chceli sme ovládať konštrukciu strihov, technologické postupy a celkový proces výroby kvalitného a nadčasového odevu. Vysoká škola žiaľ nedokázala uspokojiť naše potreby, preto sme sa po pol roku rozhodli školu opustiť, a prestúpiť na našu druhú strednú školu. Na strednej škole gastronómie a služieb v Liberci sme sa obaja vyučili za dámskych krajčírov a naučili sa šiť. Práve tu sme sa prvýkrát stretli s plisovaním a už sme sa ho nevzdali.

Aký je príbeh loga JANKIV SIBLINGS?

Logo a názov značky vznikli na internátnej izbe počas štúdia v Liberci. Základ loga tvorí zjednodušená podkova ako symbol šťastia. Hore nad ňou sú hviezdy ktoré označujú nebo, vesmír, nekonečno. Samotné JS v strede sme my dvaja. Tvorí tzv. ležiacu osmičku, ktorá znamená že my sme v strede toho nášho „vesmíru, sveta“ a sme spojení mimoriadne silným, nekonečným putom. Názov Jankiv Siblings je spojením nášho priezviska – Jankiv  a anglického prekladu slova súrodenci - Siblings. Chceli sme názov ktorý bude medzinárodný, ľahko zapamätateľný a bude nás charakterizovať.

Ako sme sa dostali k plissé?

Po ukončení štúdia sme sa presťahovali do Prahy s vidinou získania reálnej praxe. No stále sme túžili po vlastnom ateliéri.  Nechceli sme sa však zameriavať na klasickú odevnú a módnu tvorbu. Hľadali sme niečo, čo na našom trhu chýba, no má zároveň dlhoročnú tradíciu. A tak vznikol nápad zamerať sa na plisovanie. Oboch nás úplne nadchlo svojou výnimočnosťou. Žiaľ dostupných informácií o ňom bolo málo. Zafungoval u nás osud a na inzerát podaný do regionálnych novín, sa nám ozvala pani, ktorej rodina mala na povale používané plisovacie formy. Ďalšie časti sme zháňali ešte niekoľko mesiacov, no nakoniec sa nám podarilo všetko skompletizovať a mohli sme naplno začať tvoriť. Michal sa technike precízneho ručného plisovania priúčal aj za hranicami, kde stážoval vo firme, ktorá sa plisovaniu venuje už vyše 90 rokov.

A čo vlastne to plisovanie je?

Plisovanie je umenie skladania látky v rôznych smeroch, kedy na látke vznikajú rôzne textúry a objemy. Ako jediní na Slovensku disponujeme vlastným vybavením na plisovanie a širokou škálou plisovacích foriem, z ktorých si tvoríme vlastné dizajnové odevy s prvkami plissé. Pri plisovaní sme ochotní robiť rôzne experimenty. Dokážeme vyplisovať akékoľvek, aj náročné materiály, ako napríklad kožu a zamat, ale aj úplné jemnučké látky podobné hodvábu. Všetky látky na naše modely ručne plisujeme v našom ateliéri v Prešove. Nezameriavame sa len na dodržanie tradičných výrobných postupov, ale hlavne na inovatívny pohľad do budúcna a poskytovanie nadštandardných služieb, ktorých kvalita a servis zodpovedajú úrovni 21. storočia.

 

Základom značky Jankiv Siblings je spokojnosť našich zákazníkov. Zameriavame sa na dokonalé ručné plissé, kvalitu precízneho nadväzovania vzoru plisovania a búranie predsudkov spojených s plisovaním.

Karolína a Michal

JANKIV SIBLING

 

Príbeh výroby ručne plisovanej sukne